Projekt přehrady Pěčín na Zdobnici považují ochránci přírody za nesmyslný

22. května 2017 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

Zdobnice u Pěčína - raft.cz

Několik nevládních organizací spojilo své síly, aby v zabránilo výstavbě přehrady Pěčín v CHKO Orlické hory. Tématu se věnoval poslední díl pořadu ČT 2 – „Nedej se“.

Jde například o spolek Přátelé Zdobnického údolí z.s., nebo o.s. Živá voda. Podle představitele spolku, Jiřího Malíka, je název spolku deklarací cíle zachránit údolí řeky Zdobnice, spolek je ale proti výstavbě jakýchkoli přehrad v ČR. „Vládní boj se suchem je myšlenka dobrá, ale musí se s ním bojovat jinak, ne betonem a přehradama, ale tisícem malých opatření v celé ploše povodní,“ uvedl například ve jmenovaném pořadu Malík.

Projekt přehrady nemá přitom ani podporu místních obyvatel, ale ani například Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR a ani Správy CHKO Orlické hory. Podle zastupitelstva Královéhradeckého kraje Martina Hanouska byla již v současné době ukončena petice proti výstavbě přehrady. Tu podle něj podepsalo dva a půl tisíce lidí, dále ale petice běží v elektronické podobě.

Naše voda, ilustrační foto (Zdobnice) raft.cz

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy