Projekt Čistá řeka Sázava má novou webovou stránku

Aktualizováno 23. července 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace

pos

Jarní úklid řeky Sázavy, známý pod názvem Čistá řeka Sázava, dostal ke svým desátým narozeninám dárek – webové stránky www.cistarekasazava.cz. Oznámila to Jaroslva Tůmová, mluvčí společnosti Posázaví.

Zájemci na nich najdou nejen informace z desetileté historie čištění břehů jedné z nejnavštěvovanějších českých řek, ale také zprávy o organizaci této dobrovolnické akce v příštím roce.

„Nová webová stránka je zároveň poděkováním tisícům dobrovolníků, kteří každoročně před turistickou sezonou vyrážejí k řece, aby její břehy zbavili odpadků. Mohou si jejím prostřednictvím třeba zavzpomínat, jak to při úklidu u vody vypadalo. Umožní jim to bohatá fotogalerie, která dosud nebyla veřejně přístupná,“ řekla zástupkyně ředitele společnosti Posázaví o.p.s. Bohunka Zemanová.

Webové stránky projektu Čistá řeka Sázava nabízejí pohled do historie a organizace akce, která vznikla v reakci na nepořádek, jenž na břehu řeky zanechala povodeň. S nápadem uklidit řeku tehdy přišla manažerka svazku obcí Malé Posázaví Barbora Čmelíková. První ročník úklidu se uskutečnil v roce 2006 za podpory evropské dotace. Od roku 2007 převzala organizátorskou taktovku společnost Posázaví o.p.s. a peníze na úklid získává od obcí a měst, sponzorů a dárců, jejichž jména jsou také uvedena na novém webu. Nechybí na něm ani seznam dobrovolníků, kteří v jednotlivých ročnících přiložili ruku k dílu, nebo seznam donátorů, kteří projekt podpořili materiálně.

Atmosféru úklidu přibližují také dokumentární filmy natočené v průběhu jednotlivých ročníků projektu. Ke zhlédnutí jsou na nové webové stránce, stejně jako videoklip Drž rytmus s Čistou řekou Sázavou, kterým zve k účasti v projektu jeho patronka zpěvačka Aneta Langerová. A jsou na ní zveřejněny také prezentace, kterými party dobrovolníků představují své úklidové snažení při každoročním závěrečném večeru v Týnci nad Sázavou. Vše potřebné se na webu dozví i případný zájemce o účast v projektu, který inspiroval další organizátory úklidových akcí po celé republice.

V prvních ročních se řeka Sázava uklízela mezi městem Sázava a obcí Pikovice, v současnosti se už čistí napříč dvěma kraji, Středočeským a Vysočinou. Akci organizují společnosti Posázaví o.p.s., Lípa pro venkov z.s., Královská stezka o.p.s. a MAS Havlíčkův kraj o.p.s. S úklidem více než 200 kilometrů řeky Sázavy a jejích přítoků letos pomáhalo 3 076 dobrovolníků, kteří sesbírali téměř 37 tun odpadků.

Naše voda, foto: Posazavi. o.p.s.

Související rubriky: Čistota vody a rekreace