Prognóza průtoků pro povodí Odry

Aktualizováno 24. června 2013 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

velka voda3

V závislosti na prognózované intenzivní srážkové činnosti podle prognózy ČHMÚ, na základě údajů z matematického modelu ALADIN ze dne 24.6.2013 z 6. hodiny ranní byla vytvořena prognóza průtoků v povodí Odry srážkoodtokovým modelem HYDROG. Prognózu uvedlo Povodí Odry.

Regionální nasycenost povodí Odry je podle úhrnů srážek spadlých za poslední týden nízká, lokálně je z předchozích bouřkových epizod průměrná až vysoká (povodí na Bruntálsku a Novojičínsku za poslední dny úhrny do 60 mm). V nejbližších dnech se bude nad střední Evropou udržovat brázda nižšího tlaku vzduchu a ČHMÚ předpokládá srážkové úhrny od pondělního rána 24.6. do středečního dopoledne 26.6. od 50 do 70 mm, na návětří Jeseníků a Beskyd pak vydatnější srážky od 90 do 110 mm / 48 hodin.

Ustávání srážkové činnosti je předpokládáno během středy 26.6.2013.

V současné době odtéká Odrou v závěrném profilu Bohumín 50 m3/s, tj. 90-denní průtok.

Za předpokladu dosažení prognózovaných úhrnů srážek tyto mohou způsobit významnější vzestupy hladin vodních toků v oblasti povodí Odry, které odborným posouzením prognózujeme následovně:

Na významných vodních tocích může během úterý a středy dojít k dosažení 1. stupňů povodňové aktivity (SPA), ojediněle 2. SPA. Na drobných vodních tocích mohou být v zasažené oblasti intenzivními srážkami ojediněle dosaženy až 3.SPA, zejména na severních stranách Jeseníků (Bruntálsko) a Rychlebských hor (Jesenicko).

Zdroj: Povodí Odry

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině