Profilem Vltavy ve Vraňanech protéká jen 18 procent vody

18. března 2014 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Přehrady a vodní díla

DSCN1786 Orlík

Závěrovým profilem Vltavy ve Vraňanech protékalo v minulém týdnu průměrně pouze 18 procent dlouhodobého průměru. Vyplývá to i informací Českého hydrometeorologického úřadu z pondělí 17. března, kterou má portál Naše voda k dispozici.

Riziko sucha se tak zdá být podle dostupných informací vyšší, než jak jej komunikuje ministerstvo zemědělství. Podle ČHMÚ je sice většina přehrad jako zásobníků vody dostatečně naplněna a v některých případech naplněnost dokonce zvolna stoupá, ale například zásobní prostor vodní nádrže Lipno je naplněn pouze ze 66,7 procenta, Orlíku ze 76,9 procenta a prostor nádrže Římov ze 79,5 procenta.

Vzhledem k absenci sněhové pokrývky je patrně nejhorší situace v nasycenosti povodí. Například profilem pro VD Lipno protéká jen 23 procent vody dlouhodobého průměru, který je sledován od roku 1970, a profilem pro přehradu Orlík protéká jen 14 procent dlouhodobého průměru.

Naše voda – Petr Havel, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy, Vodovody a kanalizace