Produkce vody na jihu Čech od JVS loni vzrostla i kvůli suchu

15. června 2016 | Rubrika: Nápoje a voda v potravinách , Podnikání s vodou a zákony

sprcha

O 290.000 kubíků narostla loňská produkce pitné vody, kterou Jihočeský vodárenský svaz (JVS) vyrobil a prostřednictvím své vodárenské soustavy dopravil do měst a obcí regionu. ČTK to řekl mediální zástupce svazu Zdeněk Zuntych.

Celkově JVS distribuoval téměř 16,5 milionu kubíků. Ředitel a předseda představenstva Antonín Princ uvedl, že vedle sucha v tom sehrála roli i jednorázově zvýšená dodávka vody do Strakonic. „Pokud by tyto mimořádné vlivy nenastaly, celková produkce vody ze soustavy by mírně klesla,“ řekl. I přesto skončilo hospodaření JVS ziskem 6,1 milionu korun oproti plánovaným 844.000. JVS je největším vlastníkem vodárenské soustavy v Jihočeském kraji, dnes je na ni napojeno 158 obcí a měst, kde žije více než polovina obyvatel kraje. Celkově měří 535 kilometrů. Loni přibyly obce Řepice, Rovná a Mladějovice.

Podle představenstva JVS obce využívají jiné zdroje, odběratelé šetří a zmenšují se ztráty v rozvodných sítích. Například běžný roční odběr Strakonic činí zhruba 220 až 250.000 kubíků, zatímco loni, při rekonstrukci odstavené úpravny vody Pracejovice, dosáhl 614.000 kubíků. U řady měst pak Vodárenská soustava jižní Čechy plní roli pouze jakési pojistky pro případ potřeby.

Princ předpokládá, že pokles odběru vody ze soustavy bude pokračovat. Pro rok 2016 by podle odhadů měla roční produkce činit zhruba 15,6 milionů kubíků. Tento stav může mít podle Prince vážné dopady nejen na ekonomiku svazu a jeho investice, ale hlavně na udržení bezproblémového provozu vodárenské soustavy.

„I přes naši velmi konzervativní cenovou strategii čelíme silnému trendu členských obcí stále významněji zapojovat lokální zdroje. Tento vývoj není ekonomicky ani vodohospodářsky racionální. A to nejen z pohledu zájmů JVS, ale ani jednotlivých členských obcí,“ uvedl Princ. Vodárenský svaz v roce 2015 investoval 269,6 milionů Kč a další dva miliony Kč vydal na dlouhodobé opravy. V tomto roce svaz získal téměř 151 milionů Kč dotací z veřejných zdrojů. Klíčovou investicí bylo doplnění technologie úpravny vody Plav u Českých Budějovic, zahájené v srpnu 2014 a dokončené v říjnu 2015, za více než 258 milionů korun.

ČTK, ilustrační foto archiv Naše voda

 

Související rubriky: Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace