Produkce ryb bude letos průměrná, ceny vánočních kaprů ale neporostou

11. října 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

ryby v sítích P1230086

Letošní produkce ryb v Česku bude nižší než v předchozích dvou letech. Podle týdeníku Týden rybáři očekávají, že z rybníků vyloví kvůli nepřízni počasí zhruba o 500 až 600 tun méně ryb než loni a z dlouhodobého hlediska bude letošní produkce průměrná.

Ceny kaprů na předvánočním trhu by přesto neměly výrazněji vzrůst. Meziročně nižší produkci ryb způsobila především delší zima, červnové povodně a následná dlouhotrvající sucha v létě. „Vše se podepsalo na nízkých přírůstcích ryb, plno rybníků bylo vypláchnuto povodní, takže byly zaznamenány i úniky a ztráty na rybích obsádkách,“ uvedl ředitel Rybářského sdružení České republiky Michal Kratochvíl. Velká voda z rybníků vypláchla zejména mladší ryby, které jsou k velkým průtokům náchylnější než ryby starší. To by mohlo nepříznivě ovlivnit zajištění násad ryb pro následující roky.

Cena tradičních kaprů na předvánočním trhu by navzdory mírně nižší produkci neměla letos vzrůst, případně vzrůst jen minimálně. „Někde to může být řádově o koruny, někde ke změnám nemusí dojít vůbec,“ poznamenal Kratochvíl s tím, že více bude známo po skončení výlovů v polovině či na konci listopadu. Tuzemští producenti ryb si podle něj nemohou dovolit extrémní zvýšení cen také proto, že se obávají, že by lidé pro vánoční večeři raději sáhli po rybách z dovozu, či vepřovém nebo kuřecím mase na řízky. Loni se cena kaprů před Vánoci pohybovala od 70 korun po více než 90 korun v závislosti na regionu a jakostní třídě.

Zdroj: Týden, foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka