Produkce pivovarů se loni meziročně zvýšila

15. ledna 2013 | Rubrika: Nápoje a voda v potravinách , Statistiky a kauzy

100_8069 holba pivo

Podle předběžných odhadů zvýšily v loňském roce tuzemské pivovary oproti roku 2011 svou produkci o 1,5 procenta. Píše o tom Českobudějovický deník.

„Kvůli krizi jsme v roce 2009 spadli ve výrobě o 6,5 procenta a o rok později kvůli zvýšené dani na pivo o dalších osm procent. Oproti roku 2008, kdy byla produkce rekordní, jsme na tom ještě asi o deset procent hůře. Ale jsem mírný optimista,“ uvedl výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven (ČSPS) Jan Veselý.

Za zlepšujícími se výsledky vidí výraznější prodej pivních limonád. „V Německu a Rakousku, kde jsou míchané nápoje na bázi piva velmi populární, tvoří asi deset procent objemu prodeje. U nás je to zatím asi pět procent. Nevidím však důvod, že bychom tam neměli dospět také,“ domnívá se Veselý.

Výrazný podíl na loňských výsledcích měl i export. Nejvíce českého piva putovalo do Německa, na Slovensko a do Velké Británie. Šéf ČSPS je přitom přesvědčen, že vývozu značně pomohlo i chráněné zeměpisné označení České pivo. „Trochu jsme s tím kalkulovali, ale teď vidíme, že to má větší marketingový význam, než jsme čekali,“ doplnil. Z první dvacítky zemí, kam české pivo směřuje, je jich 18 v Evropské unii. Zbylé dvě jsou Rusko a Spojené státy.

Zdroj: deník, region Jižní Čechy

Související rubriky: Nápoje a voda v potravinách, Statistiky a kauzy