U prodávaných ryb se v EU nejčastěji falšuje druh ryby

11. ledna 2016 | Rubrika: Nápoje a voda v potravinách , Podnikání s vodou a zákony

Treska_01_(600x800)

V rámci koordinovaného kontrolního plánu (KKP) v zemích EU zjistily analýzy dozorových orgánů u šesti procent hodnocených vzorků, že obchodní označení neodpovídá biologickému druhu ryby. Informoval o tom dnes mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Pavel Kopřiva.

„Významná část z nesprávně označených ryb připadá na tresku obecnou a různé druhy štikozubců,“ uvedl Kopřiva. Odběr a laboratorní analýzu celkem sto šedesáti tří vorků ryb a devadesáti vzorků medu v ČR loni spolufinancovala Evropská unie v rámci zmiňovaného KKP pro uvedené komodity. Při akci probíhající v celém roce 2015 dozorové orgány v členských státech EU odebraly celkem 2237 vzorků medů určených ke konzumaci a 3906 vzorků ryb. Odběr a analýzu vzorků EU hradila České republice do výše 17 100 EUR.

Dle předběžných výsledků nejčastějším prohřeškem u medů odebraných v členských státech EU je nesprávně uvedený botanický původ (7% z hodnocených vzorků) – tj. nesprávně označení rostliny nebo rostlin, odkud pyl pochází – a med falšovaný cukernými roztoky (6%).

Cílem KKP je zvýšit porozumění, proč dochází k nárůstu nekalých praktik a podvodnému jednání u uvedených komodit. KKP se vyznačuje sjednoceným odběrem vzorků a analytických metod, které zúčastněné země aplikují po určité období a výsledky je tak možné plnohodnotně porovnat a vyhodnotit.

V ČR se do akce aktivně zapojila SZPI a Státní veterinární správa s tím, že garantem a administrátorem byla SZPI.

Naše voda, ilustrační foto SZPI

Související rubriky: Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství