Proč zákazníci preferují kohoutkovou? Je kvalitní i ekologická

12. srpna 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Nápoje a voda v potravinách

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V uplynulých týdnech byla zveřejněna řada zavádějících informací o kvalitě a bezpečnosti kohoutkové vody. Poukazuje na to ve svém dnešním oficiálním vyjádření Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR).

Za medializací je možné spatřovat snahu některých výrobců minerálních a balených vod o zastavení trendu poklesu prodejů. Přitom pitná voda z veřejných vodovodů (tzv. kohoutková) v České republice je vysoce kvalitní a lidé se navrací k její konzumaci nejenom doma, ale i v restauracích. Určitou roli hrají také ekonomické a ekologické faktory. Cena 28 litrů vody z kohoutku odpovídá průměrně ceně jednoho rohlíku, a navíc není potřeba plastových obalů, nákladné dopravy a skladování. Dnes je nejen v Evropě, ale například i v USA pití kohoutkové vody naprosto běžné a v některých zemích je dokonce uzákoněna povinnost podávat kohoutkovou vodu v restauracích. Zájem české veřejnosti o kohoutkovou vodu je vysoký, podle průzkumů agentury IBRS až 9 lidí z deseti pije kohoutkovou běžně doma. Např. v Praze je s kvalitou vody z vodovodu spokojeno dokonce 91 % respondentů.

Kvalita vody z veřejných vodovodů v ČR podléhá přísnému dohledu, danému českou legislativou a ročně je tak stanoveno více než 800 tisíc jednotlivých ukazatelů kvality kohoutkové vody. Kontrola probíhá nejen při výrobě, ale také v místě odběru, tzn. na kohoutcích u spotřebitelů a aktuální výsledky rozborů vody jsou k dispozici na internetových stránkách vodárenských společností. Výstupy z kontrol sumarizuje každoročně Státní zdravotní ústav v tzv. zprávě o kvalitě pitné vody a výsledky potvrzují velmi dobrou kvalitu pitné vody. Jako velmi dobrá je hodnocena kvalita kohoutkové vody i ze strany hlavního hygienika ČR. Srovnání kvality balené a kohoutkové vody se v minulosti věnoval také časopis dTest a výsledky detailních analýz více než 60 parametrů nepotvrdily nižší kvalitu kohoutkové vody.

SOVAK ČR realizuje nezbytné právní kroky k zamezení dalšího šíření nepravdivých a nepodložených zpráv o kvalitě kohoutkové vody.

Kontakt pro další informace: Ing. Miloslava Melounová, ředitelka SOVAK ČR, sovak@sovak.cz, tel. 602 126 288

 

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace