Proč vede voda elektrický proud

5. prosince 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

blesky_n

Koupání za bouřky může být životu nebezpečné. Upozorňuje na to facebooková verze portálu Naše voda, podle které je jedinou vodou, která není vodičem elektrického proudu, voda destilovaná. Ta se ale běžněv přírodě nevyskytuje.

Voda obecně, tedy i pitná voda, obsahuje soli nejrůznějších látek, které jsou v ní rozpuštěny a vyskytují se v ní ve formě iontů. Tyto ionty způsobují vedení elektrického proudu. Proto existují přísná bezpečnostní pravidla pro používání elektrických spotřebičů ve vlhkých prostorách, nejčastějším nebezpečným prostorem je každá koupelna.

V praxi je tak velkým nebezpečím pro člověka pobyt ve vodě a také i na vodní hladině při bouřkách. Plavání nebo brodění vodou, surfování, rybaření, pobyt na otevřených lodích či člunech, nafukovací matraci je za každé bouřky velkým rizikem. Blesk dokáže způsobit vážná zranění nebo smrt až desítky metrů daleko od místa zásahu. Proto při prvním náznaku bouřky rychle opusťte vodu a vyhledejte bezpečný úkryt.

Elektrický proud je nebezpečný také při povodních. Při záchranných pracích je proto nutné elektřinu vypnout, což působí problémy především v nočních hodinách.

Facebook Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě