Problémy se suchem zatím letos zemědělci nemají

26. března 2015 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

voda na poli

Zemědělci v ČR hospodařící v úrodných nížinách mají již zaseto, ve vyšších polohách sejí jarní plodiny nyní, uvedla ve svém zpravodajství ČTK. Na rozdíl od loňského jara netrápí pěstitele nedostatek vláhy, naopak v některých oblastech stojí ještě na polích voda.

 „Zima byla příznivá, porosty přezimovaly dobře. Setí je v plném proudu, ranější oblasti jako jižní Morava nebo Polabí již mají zaseto, teď sejí ve středních polohách,“ uvedl Josef Kubiš z Agrární komory, který je zároveň předsedou představenstva velkého zemědělského podniku Agro Jesenice, hospodařícího poblíž Prahy. Kvůli mírné zimě začaly podle Kubiše letos jarní práce minimálně o dva týdny dříve, než je běžné, přesto o něco později, než loni. Tehdy však začaly jarní práce nebývale brzy.

Přestože v posledních týdnech příliš neprší, problémy se suchem tak jako po loňské zimě zatím zemědělci nemají. „V listopadu a prosinci bylo hodně srážek, zásoba z těchto dvou měsíců je pořád ještě dost velká,“ uvedl předseda Asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík.

ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině