Problémy polské produkce tentokrát v nápojích – kakao obsahovalo méně kakaa

25. dubna 2012 | Rubrika: Nápoje a voda v potravinách , Voda a naše peněženka

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila společnosti Kaufland ČR stáhnout a neuvádět do oběhu instantní kakao z Polska. Informoval o tom dnes mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Konkrétně šlo o nápoj Grande Cocoa drink plus vitamins, instantní směs pro přípravu kakaového nápoje, 600g, země původu: Polsko, výrobce: neuveden, distribuce: Kaufland Česká republika V.O.S. V níže uvedených šaržích výrobek nevyhověl z hlediska obsahu kakaového prášku. Podle inspekce obsahovaly testované vzorky o přibližně 20 procent méně kakaa oproti údajům uvedeným na obalu, čímž se výrobce dopustil klamání spotřebitele. SZPI zjistila falšování u jmenovaného nápoje opakovaně.

Inspekce navíc v minulosti prokázala, že polský výrobce kakaový prášek nahrazoval levnější sacharózou a distributor musel nevyhovující šarži koncem roku 2011 stáhnout ze své obchodní sítě.

“Při opakované kontrole, která byla v uplynulých dnech uzavřena, nevyhověly ve stejném parametru další dvě šarže produktu. Laboratorní testy SZPI přitom prokázaly, že u těchto šarží výrobce používal odlišnou metodu podvodného nastavování obsahu kakaa. Jedna pětina kakaa byla tentokrát nahrazena rozemletou dřevitou hmotou z kakaových slupek, které mají být během výroby kakaa odstraněny. Výrobce se tak prokazatelně pokoušel pokračovat v praxi klamání spotřebitele tím, že přišel se sofistikovanější a pro dozorové orgány obtížněji detekovatelnou metodu falšování,“ uvedl Kopřiva.

„Padělatelé kakaa historicky používají zejména tři způsoby nahrazování drahého kakaového prášku a tento polský výrobce učebnicověuplatnil hned dva z nich,“ podotýká k výsledkům testů ředitel pražského inspektorátu SZPI Petr Cuhra. Inspekce podle něj identifikovala příměs z rozemletých kakaových slupek díky laboratornímu průkazu přítomnosti tryptamidu kyseliny lignocerové, který je pro tento typ falšování charakteristickým markerem.

Přehled nevyhovujících šarží výrobku:

Grande Cocoa drink plus vitamins, instantní směs pro přípravu kakaového nápoje, granulowaná, s vitaminy, 600 g, doba minimální trvanlivosti: 12.2012, šarže 12.2012/3, zeměpůvodu: Polsko. Výrobek nevyhověl ve znaku obsah kakaového prášku. Výrobce deklaroval na obalu obsah kakaa 20%, v odebraném vzorku bylo potvrzeno 16,1%. Na základě výsledků laboratorní analýzy bylo prokázáno, že kakaový prášek byl falšován přídavkem drcených kakaových slupek.

Grande Cocoa drink plus vitamins, instantní směs pro přípravu kakaového nápoje, granulowaná, s vitaminy, 600 g, doba minimální trvanlivosti: 01.2013, šarže 01.2013/3, zeměpůvodu: Polsko. Výrobek nevyhověl ve znaku obsah kakaového prášku. Výrobce deklaroval na obalu obsah kakaa 20%, v odebraném vzorku bylo potvrzeno 15,9%. Na základě výsledků laboratorní analýzy bylo prokázáno, že kakaový prášek byl falšován přídavkem drcených kakaových slupek.

Grande Cocoa drink plus vitamins, instantní směs pro přípravu kakaového nápoje, granulowaná, s vitaminy, 600 g, doba minimální trvanlivosti: 11.2012, šarže 11.2012/2, zeměpůvodu: Polsko. Výrobek nevyhověl ve znaku obsah kakaového prášku. Výrobce deklaroval na obalu obsah kakaa 20%, v odebraném vzorku bylo potvrzeno 15,7%. Na základě výsledků laboratorní analýzy bylo prokázáno, že kakaový prášek byl falšován přídavkem sacharózy.

Naše voda

 

 

 

Související rubriky: Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka