Pro plavce jsou teď nebezpečné i jezy

19. června 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

koupaliště DSCN2976

Kvůli znečištění po povodních a vyšším průtokům vody pečlivě zvažujte koupání ve vodních tocích a rybnících. Upozorňuje na to mimo jiné Českobudějovický deník.

I když jihočeští hygienici varují před koupáním ve volné přírodě a kvůli vyššímu stavu vody ho nedoporučují ani pracovníci Povodí Vltavy, u Malého jezu v Českých Budějovicích to včera žilo. Do studené řeky se přišla ve včerejším parnu osvěžit i Martina Albrechtová z Českých Budějovic.„Myslím si, že Malše je i teď po té povodni docela čistá. Kolikrát je později v létě mnohem špinavější i bez povodní. Teď je to docela dobré,“ řekla Martina Albrechtová a dodala, že jinak se většinou jezdí koupat pod přehradu do Římova anebo na pískárnu v Majdaleně.

Při zvažování, kam se pojedou zchladit k vodě, by ale lidé měli být velmi obezřetní. „Kvůli vyšším průtokům jsou nebezpečné hlavně jezy,“ varoval Jan Flíček z Povodí Vltavy a konkrétně upozornil na Malý jez.

Špatnou vzpomínku na tento jez má třiatřicetiletá Jana Hrušková. „Jednou jsem zažila, jak se tu topil člověk, byl to mladší chlapík. Machroval, skočil do jezu a pak se nemohl dostat ven, voda ho držela. Když se chvílemi dostal nad hladinu, strašně silně volal o pomoc,“ vzpomíná Jana Hrušková, která bydlí v Havlíčkově kolonii a k Maláku se často chodí koupat. Jak dodala, muže se pak podařilo zachránit několika obětavcům ještě před příjezdem záchranářů. Byl v pořádku a nic semunestalo.

Co do čistoty vody a kvality koupání má dobrou pověst rybník Mrhal, který leží mezi Hlincovou horou a Jivnem. Patnáct metrů hluboký rybník u lesa láká návštěvníky i díky širokému molu, které je postaveno u břehu. „Lidé se koupají. Minulý týden byla voda ještě zakalená, ale teď už je čistá,“ řekl Martin Šťastný ze společnosti Rybolov, která tu má soukromý rybářský revír. Osvědčenou volbou pro koupání v těchto dnech budou letní plovárny. V provozu už je plovárna v Českých Budějovicích a v Hluboké nad Vltavou. Příští pátek, tj. 28. června se otevře i nové přírodní koupaliště v Borovanech.

Zdroj: Českobudějovický deník

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině