Dnes začaly tradiční Vodňanské rybářské dny

Aktualizováno 11. května 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Martin Kahanec ukazuje jesetera sibiøského. Komplex budov a laboratoøí vìdeckého rybáøského centra (CENAKVA) zahájil  26. záøí slavnostnì provoz ve Vodòanech na Strakonicku. Náklady na vybudování moderního pracovištì èinily 253 milionù korun. Fakulta rybáøství a ochrany vod Jihoèeské univerzity, která areál provozuje, na projekt získala peníze z evropských fondù.

Vodňanské rybářské dny, které mají tradici více než 25 let, se letos konají od středy 11. května do soboty 14. května. Portál Naše voda o tom dnes informovala za organizátory akce Klára Pirochová.

Spolupořadatelem slavností je Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích (FROV JU), v jejímž areálu ve Vodňanech se bude odehrávat velká část programu. V sobotu 14. května v 9.40 hodin se navíc za účasti předsedy Senátu Parlamentu ČR Milana Štěcha, hejtmana Jihočeského kraje Jiřího Zimoly a starosty Vodňan Václava Heřmana slavnostně otevře nový výukový pavilon Environmentálního střediska MEVPIS FROV JU. Náklady na výstavbu pavilonu ve výši 9,5 milionu korun byly z 90 % financovány z dotačních prostředků Operačního programu Životní prostředí, na zbývajících 10 % se podílela sama fakulta.

“Pavilon bude sloužit především k pořádání vzdělávacích akcí pro žáky mateřských, základních a středních škol. Dětem od dvou do patnácti let se hravou formou snažíme předat základy environmentální výchovy, lásku k přírodě a samozřejmě základní informace z oboru rybářství,“ říká Otomar Linhart, děkan Fakulty rybářství a ochrany vod JU.

Pro návštěvníky budou v novém výukovém pavilonu MEVPIS od čtvrtka 12. května do soboty 14. května přístupné různé výstavy, například výstava fotografií sportovní rybářky a studentky FROV JU Kateřiny Švagrové, která je trojnásobnou mistryní a dvojnásobnou vicemistryní republiky v muškaření. ”Jsme rádi, že s námi Kateřina své neskutečné rybářské zážitky prostřednictvím fotografií sdílí,” dodává děkan fakulty. V přilehlém objektu střediska MEVPIS Vodňany pak proběhne 6. Jihočeská výstava her a hlavolamů.

Pro všechny, koho rybářství a ochrana vod zajímá, se v sobotu od 9 do 15 hodin koná den otevřených dveří, zpřístupněna budou veškerá pracoviště a rybochovné objekty FROV JU.
O podívanou na jesetery nepřijdou ani návštěvníci sobotních trhů na náměstí Svobody, v městské kašně budou vystaveny velké kusy se slavnostním vylovením v 17 hodin.

Kompletní informace najdete na www.rybarskedny.cz

Naše voda, foto: FROV

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství