Přírodu v Podyjí mají chránit i divocí koně z Anglie

Aktualizováno 5. ledna 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

jesterka-zelena-np-podyji

Divocí koně pocházející z anglického Exmooru budou od letošního roku pomáhat udržovat dvě unikátní lokality v Národním parku Podyjí. Informuje o tom portál ekolist.cz s tím, že na Mašovické střelnici a Havranickém vřesovišti by se mělo zabydlet jedenáct zvířat dovezených z Anglie.

V Podyjí budou koně udržovat celkovou plochu bezmála 70 hektarů. „Na rozdíl od domácích zvířat nejsou vybíraví a spásají i ty nejhorší porosty, včetně agresivních druhů trav nebo náletových dřevin. Tím uvolňují prostor pro cenné druhy květin a řadů druhů motýlů, kteří jsou na nich závislí,“ popsal přínos pastvy Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina. Dalibor Dostál mimo jiné stojí za návratem divokých koní do prostoru bývalého vojenského cvičiště u Milovic.

„Havranické vřesoviště je druhově bohatá skalní step, Mašovická střelnice se zase pyšní pestrými lučními společenstvy. Obě lokality jsou pokladnicemi vzácných rostlin a živočichů, jako jsou koniklece, jalovce, orchideje, desítky druhů motýlů, ještěrky zelené, užovky stromové a řada dalších,“ říká Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd. Ti všichni se neobejdou bez dlouhodobé péče o svá stanoviště a právě přirozená pastva je péčí přírodě nejbližší. „Jde o velmi hodnotné lokality a zachování jejich přírodních hodnot pro příští generace je velkým závazkem,“ dodává Jirků.

Zdroj: ekolist, ilustrační foto NP Podyjí, Petr Lazárek, ještěrka zelená 

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině