Případ kontaminace vody v USA olovem má tři obviněné úředníky

Aktualizováno 22. dubna 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Nápoje a voda v potravinách

Havárie značištěná voda kontaminace

Případ kontaminace vody olovem ve městě Flint v americkém státě Michigan dosáhl významného mezníku, obvinění si totiž vyslechli tři státní úředníci. Na základě zpravodajství televize CNN o tom dnes informovala ČTK.

„Nikdo není nad zákonem, ne v mé oblasti působnosti,“ prohlásil státní návladní Bill Schuette. Dodal, že první obvinění jsou teprve začátkem dlouhého a zevrubného vyšetřování. Řada lidí požaduje, aby byl stíhán také guvernér státu Rick Snyder. Ten tvrdí, že se ničeho špatného nedopustil a že tragická situace je následkem série špatných byrokratických rozhodnutí.

Snyderův úřad předloni rozhodl, že kvůli úsporám začne město Flint čerpat pitnou vodu místo z Huronského jezera z řeky Flint. Řeka je ale znečištěná a vodárny nedokázaly odebíranou vodu řádně upravit, ta se tak dostala do olověných městských rozvodů, kde zapříčinila jejich korozi, což kontaminovalo vodovodní řad. Město, v němž žije řada obyvatel na hranici chudoby, se tehdy potýkalo s vážnými finančními problémy. Státní úřady proto přebraly správu jeho financí.

Kontaminovanou vodu ve Flintu konzumovaly tisíce dětí, u desítek lidí se objevily zdravotní problémy, u dětí lékaři zjistili vysoký obsah olova v krvi. I když se pak voda začala znovu čerpat z jezera, procházela už kontaminovaným potrubím. Skandálem se zabýval i Washington a prezident Barack Obama pak uvolnil 80 milionů dolarů (1,9 miliardy korun) na opravu potrubí.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto archiv Naše voda

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace