Přijďte s ornitology přivítat ptačí zpěv

30. dubna 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

racek - rybník - Rožmberk - 1376607_644051425629326_1405909847_n

Česká společnost ornitologická zve zájemce na akce “ Vítání ptačího zpěvu” , které v současné době probíhají po celé ČR. Připomíná to ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.

Většina vycházek začíná podle ředitele ČSO ráno, často velmi brzy, kdy ptáci zpívají nejintenzivněji. „Určitě se vyplatí si přivstat – ohromně bohatá a různorodá jarní příroda a zkušení průvodci z řad členů ČSO jsou zárukou velmi zajímavých pozorování a zážitků. Osobně bych doporučil některou z akcí, které začínají skutečně za rozbřesku. I obyčejný městský park se v prvních paprscích ranního slunce mění v mystické místo skrývající netušené množství nejrůznějších forem života,” podotýká Vermouzek.

Kromě hlubokého estetického zážitku nabízí Vítání ptačího zpěvu seznámení se s běžnými i vzácnými druhy ptáků, na řadě míst jsou připraveny ukázky odchytu a kroužkování ptáků, přednášky, kontroly ptačích budek a program pro děti.

Vítání ptačího zpěvu se koná v ČR již přes dvacet let a navazuje na tradici založenou v roce 1983 v Birminghamu pod názvem Dawn Chorus Day. Vítání ptačího zpěvu posléze převzaly další organizace BirdLife International. Kompletní seznam připravených vycházek lze nalézt na webu www.birdlife.cz/vitani2014.html.

Jednu z mnoha pořádá například Správa Krkonošského národního parku v sobotu 3. května. Začátky vycházek jsou v 7.30, 9.00 a v 10.30 hodin, sraz zájemců je v uvedený termín vždy před začátkem akce na rybníku u letiště ve Vrchlabí. Doporučené vybavení jsou holínky a dalekohled.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství