Příbram a Kutná Hora zakázaly odběr vody z potoků a řek

Aktualizováno 13. srpna 2015 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Vodovody a kanalizace

160320132437

Příbram a Kutná Hora se přidaly k městům, která kvůli pokračujícímu suchu zakázala odběr povrchové vody z potoků a řek. V Příbrami nařízení platí až do odvolání na celém správním území obce s rozšířenou působností s výjimkou brdského újezdu, v Kutné Hoře se nesmí čerpat voda z vodních toků a nádrží na celém území s výjimkou vodárenské nádrže Vrchlice.

ČTK to sdělili zástupci radnic.

„Zákaz odběru vody platí pro účely mytí aut, zalévání hřišť, trávníků a napouštění bazénů a nádrží,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí příbramské radnice Petr Walenka. Mimořádné opatření bylo podle něj vydáno kvůli podprůměrným průtokům na řekách a potocích. Odběr povrchových vod zakázala už dříve například i nymburská a rakovnická radnice, omezení platí také v Kolíně.

Od začátku července ve středních Čechách klesají hladiny většiny toků a průtoky se pohybují hluboko pod úrovní dlouhodobých ročních průměrů. Výrazný pokles průtoků je na Sázavě a na Berounce, málo vody má i Cidlina v Sánech a Výrovka v Plaňanech. Klesá také hladina podzemních vod. Zásoba vody ve vodárenských nádržích je ale nadále dostatečná.

Hejtman Miloš Petera (ČSSD) vyzval starosty obcí s rozšířenou působností, aby pečlivě kontrolovali dodržování vyhlášek zakazujících nebo omezujících odběr povrchových vod. Vzhledem k pokračujícímu suchu a riziku požárů by starostové měli podle Petery také zvážit možnost vyhlášení zákazu vstupu do lesů. Toto nařízení už vydaly například Rakovník nebo Říčany u Prahy.

Zdroj:ČTK, ilustrační foto

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace