Při povodních pomůže jihočechům i manuál kraje

4. června 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

bydlení u řeky - IMG_3348

Protipovodňový manuál Jihočeského kraje, lepší vybavení i komunikace hasičů a policistů nebo přes miliardu korun investovaných do opatření, mají zabránit možným povodním na jihu Čech nebo je zmírnit. Píše o tom deník Právo.

O protipovodňových opatření informovali na tiskové konferenci, která se konala přesně rok po začátku loňských ničivých povodní, hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola, ředitel jihočeských hasičů Lubomír Bureš, ředitel jihočeské policie Miloš Trojánek a ředitel závodu Horní Vltava, Povodí Vltavy Zdeněk Zídek. „Loňská povodeň zasáhla 339 z celkem 623 obcí a 13 obcí s rozšířenou působností. Postiženy nebyly Dačicko, Jindřichohradecko a na západě Blatná a Vimpersko. V průběhu povodní bylo evakuováno přes 800 lidí, jeden člověk utrpěl zranění a dva případy bohužel skončily smrtí,“ vypočítával škody povodně hejtman Zimola.

Upozornil, že kraj se snaží zabránit dalším povodním nebo se na ně alespoň připravit. „Připravili jsme proto protipovodňový manuál v gesci několika ministerstev a případných úprav zákonů, novel zákonů, tak aby se předešlo dalším a větším povodňovým škodám. Zmínit mohu například námi avizovanou novelu vodního zákona, kde žádáme, aby se v rámci změny legislativy omezila stavební činnost v záplavových územích,“ upozornil hejtman.

Zdroj: Regionální mutace Právo – Jižní Čechy (redakčně kráceno), ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka