Při odbahnění Labe pomohou pyrotechnici

26. února 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

můstek - Labe - Čelákovice IMG_3358

V Pardubicích se od června plánuje odbahnění slepého ramene Labe. Informuje o tom deník Mladá fronta DNES s tím, že akce vyjde na 70 milionů korun, přičemž lokalitu před revitalizací musejí prohledat pyrotechnici.

Povodí Labe letos revitalizuje slepé rameno Labe v Pardubicích. Práce začnou v druhé polovině února kácením stromů a dřevin. Poté musí lokalitu prohledat pyrotechnici, protože v oblasti mohla zůstat nevybuchlá munice z druhé světové války. Těžba bahna se plánuje od června do září příštího roku. Projekt se připravoval od roku 2007 a vyjde na 70 milionů korun.

,,Mrtvé rameno vzniklo odstavením části přirozeného labského ramene od hlavního toku na začátku 20. století. Od té doby prochází procesem samovolného zazemňování, to znamená, že vodní plocha se zmenšuje,“ uvedla tisková mluvčí Povodí Labe Jana Burianová. Slepé rameno se nachází v Polabinách, má tvar podkovy a měří více než kilometr. Protíná jej silnice, jedna jeho část leží u sídliště a druhá u univerzity.

Obě plochy zabírají přes pět hektarů. Od svého vzniku se rameno nikdy nečistilo. Voda na jaře a v létě zahnívá a line se z ní nepříjemný zápach. Sedimenty obsahují látky, které se v současnosti kvalifikují jako nebezpečný odpad. „Realizací projektu bude zachována druhová rozmanitost území i životní podmínky pro vzácné a chráněné organismy, dojde k celkovému zlepšení hygienických poměrů a mikroklimatu v dané lokalitě,“ konstatovala Jana Burianová.

Rameno nejde vypustit, proto většinu sedimentů dělníci odtěží s pomocí sacího bagru. Případně použijí klasický bagr. Sedimenty v objemu asi 20 tisíc metrů krychlových postupně odvezou na skládku. Průtok ramene zajistí potrubí. Nutné bude pokácet asi 420 stromů a náletových dřevin. Nově se vysadí 50 stromů a 36 keřů.

Vyčištěním zaneseného koryta a znovuoživením slepého ramene a vodní plochy zvané Bajkal by Pardubice mohly získat další rekreační zónu nedaleko centra města. Zachována by měla zůstat i část lužního lesa. Projekt, který navrhli ochranáři před sedmi lety, se několikrát musel odložit. Zdržela jej zdlouhavá příprava žádosti a čekání na udělení dotace.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – pardubický kraj, foto Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka