Přežití pstruhů uměle vysazených do řek záleží na chování lidí

12. května 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

intenzivní chov - pstruh - IMG_2755

Hovořit o procentech pstruhů, kteří přežijí ve vodách českých řek po svém umělém vysazení do vhodných lokalit, je podle rybáře Jakuba Vágnera zavádějící. Uvedl to ve videorozhovoru natočeném redakcí portálu Naše voda letos ve Špindlerově mlýně.

Kvalita vod vybíraných pro vysazování pstruhů i kondice ryb samotný ch podle něj dávají předpoklady k tomu, aby přežily prakticky všechny vysazené ryby. Výsledek ale může být i opačný. Dominantní vliv na další existenci pstruhů má totiž podle Vágnera člověk. Kromě toho, že by se lidé měli vyvarovat znečišťování vodních toků je podle něj důležitý i přístup rybářů, kteří by především neměli lovit trofejní ryby.

V pořadí druhý díl krátkého videorozhovoru si můžete poslechnout a prohlédnout kromě facebookov é verze portálu Naše voda také na naší úvodní stránce v rubrice „tématická videa“. Poslední, třetí díl, který zveřejníme ještě tento týden, bude mít téma „děti a rybaření“.

Naše voda, ilustrační foto a video: Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství, Vodovody a kanalizace