Prezident ICOLD Anton Schleiss: Přehrady budujeme pro lepší svět

5. července 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

prezident ICOLD Anton Schleiss - IMG_3137

Hlavním posláním Mezinárodní přehradní komise (International Commission on Large Dams – ICOLD) je výstavba dalších a ještě bezpečnějších přehrad pro lepší svět. Na dnešní tiskové konferenci při příležitosti jednání ICOLD v Praze to řekl prezident této organizace Anton Schleiss.

Jednání ICOLD, jak připomenul v úvodu dnešního mezinárodního sympozia předseda Českého přehradního výboru (ČPV) Ladislav Satrapa, se letos poprvé za 85 let existence ICOLD uskutečnilo v České republice. Organizace sdružuje v současné době 97 států z celého světa, už brzy jich ale bude rovná stovka. Své přihlášky do ICOLD podaly podle něj další tři země, a to Angola, Afghánistán a himálajský stát Bhútán. Stále více zemí si totiž s postupujícími klimatickými změnami uvědomuje důležitost stavby přehrad pro zajištění zásob pitné vody, ale i jako staveb protipovodňové prevence i prevence rizik sucha. Podle Schleisse jde přitom o multifunkční stavby, neboť přehrady slouží také k rekreaci, k zabezpečení splavnosti vodních toků, a kromě toho je voda výrazným a stabilním zdrojem obnovitelné energie, na rozdíl od energie solární nebo větrné.

ICOLD byla založena v roce 1928, tehdejší Československo bylo přitom jednou z 11 zakládajících zemí. Do ČR letos podle Satrapy dorazilo zhruba 1 100 delegátů z více než 70 zemí, což je podle šéfa ČPV nejvyšší počet zahraničních účastníků jednání ICOLD v historii. Jednání ICOLD začalo již v pondělí 3. července a potrvá až do pátku 7. července. Příští ročník se uskuteční počátkem července příštího roku ve Vídni.

Naše voda, foto (prezident ICOLD Anton Schleiss) Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině