Prezident bude vetovat zákon o národních parcích

2. března 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

mostek Vydra NP Šumava - IMG_1028

Poslanci odmítli novelu zákona o národních parcích, kterou jim s úpravami vrátil Senát. Připomíná to portál byznys.ihned.cz s tím, že prezident Miloš Zeman hodlá přijatou novelu vetovat.

Poslanci odmítli senátní verzi návrhu o pravidlech pro národní parky. Proti senátní novele hlasovalo 117 poslanců, pro 20. Od původního poslaneckého návrhu se ten senátní lišil v několika bodech. Například jeho hlavním cílem byl důraz na „udržitelný rozvoj“ obcí, krajů a podnikání. Naopak poslanecký návrh kladl větší důraz na ochranu přírody. Senátní návrh byl oproti návrhu poslanců například benevolentnější, co se týká výstavby, užívání biocidů na hubení škůdců nebo pyrotechniky. Někteří představitelé Senátu se také netajili tím, že by do budoucna omezili ochranné zóny. Návrh plánoval zrušit patnáctileté moratorium na zachování současného stavu těchto zón.

Poslanecký návrh, který dlouho připravovalo ministerstvo životního prostředí s dotčenými institucemi, obcemi a občany, odmítlo zastupitelstvo Plzeňského kraje, rada Jihočeského kraje, Svaz obcí Národního parku Šumava, Sdružení vlastníků obecních lesů, Lesy ČR, Agrární komora Jihočeského kraje a další organizace.

Zdroj: byznys.ihned.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (mostek Vydra – NP Šumava)

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství, Statistiky a kauzy