Prestižní Cenu Josefa Vavrouška pro rok 2013 získal Petr Pakosta

Aktualizováno 5. června 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

vavrousek

Letošním laureátem Ceny Josefa Vavrouška pro rok 2013, kterou uděluje Nadace Partnerství za konkrétní činy na podporu životního prostředí, se stal soukromý zemědělec Petr Pakosta. Portál Naše voda o tom informoval Martin Gillár z oddělení komunikace Nadace Partnerství.

Nejnovější laureát Ceny Josefa Vavruška převzal ocenění ve čtvrtek 5. června v rezidenci primátora hlavního města Prahy. Pakosta, původně horník, poté bojovník proti těžbě v severních Čechách, byl na ocenění nominován za celoživotní úsilí o ochranu životního prostředí v Severočeské hnědouhelné pánvi, za záchranu zámku Jezeří a za aktivity pro obnovu osídlení a lesů na Krušných horách nejen na Mostecku.

„Vnímám to jako ocenění všech, kteří přemýšlí podobně jako já, ale hlavně konají. Jsou to lidé, kteří žijí v nepřetržité konfrontaci zdravého rozumu a lidské hlouposti a také v duchu hesla konference v Nairobi „Nepotřebujeme už tolik vědět, jako více dělat“. Té konference, které se tehdy, pokud se nepletu, zúčastnil i Josef Vavroušek. Všichni, kteří se tady na vyhlášení potkáváme, víme, že náš přístup není osamocený a že je správný,“  říká Pakosta.

Nominovat osobnosti  na cenu mohla veřejnost prostřednictvím webových stránek www.cenajosefavavrouska.cz do konce dubna. „Celkem bylo nominováno 15 osobností z různých oborů a odvětví. Z nich potom vítěze vybrala odborná porota, pro kterou bylo velmi důležité i to, aby se laureát stal příkladem pro ostatní, zejména pak pro mladou generaci,“ říká výkonný ředitel Nadace Partnerství Tomáš Růžička.

Mezi dosavadními laureáty v sedmnáctileté historii jsou například ministr životního prostředí, bývalý poradce prezidenta či občanský aktivista, ale i filozof, právník nebo učitel. Loni se laureáty ceny stali manželé Ivana a Jan Jongepierovi za propagaci vědeckých a ochranářských výsledků a popularizaci ekologické výchovy v oblasti Bílých Karpat i v rámci celé ČR. Letos se o cenu ucházel například i ředitel KRNAPu Jan Hřebačka, uznávaný vodohospodář Václav Ćermák nebo lesník a ekolog Josef Fanta. Seznam všech nominovaných i s jejich profily je k dispozici na stránkách www.cenajosefavavrouska.cz.

Cena Josefa Vavrouška je spjata se jménem předního českého ekologa a zároveň federálního ministra životního prostředí, který před 19 lety, 19. března 1995, společně se svou dcerou Petrou tragicky zahynul pod lavinou. Josef Vavroušek byl jedním z hlavních protagonistů konceptu trvale udržitelného rozvoje nejen u nás, ale i v rámci celé Evropy. „Jako vůbec první například uspořádal setkání evropských ministrů svého rezortu a jeho odkaz tak dodnes zůstává inspirací k většímu respektu vůči životnímu prostředí. Letošní rok v září by Josef oslavil 70. narozeniny. I proto bychom chtěli oslovit všechny, kteří na něj mají nějakou vzpomínku, aby nám ji poslali na mail tomas.ruzicka@nap.cz. Chceme touto formou připomenout Josefovy myšlenky a dodat odvahu všem, kteří sdílejí stejné nebo podobné hodnoty, jaké prosazoval Josef Vavroušek,“ vyzývá Růžička.

Seznam dalších nominovaných osobností:

Josef Fanta, lesník a ekolog

Edvard Sequens, expert na energetiku

Jan Hřebačka, ředitel správy KRNAP

Pavel Křížek, ochránce přírody

Vojen Ložek, přírodovědec – malakolog

Hana Korvasová, pedagožka

Václav Čermák, vodohospodář

Jana Drápalová, starostka

Naďa Johanisová, environmentální ekonomka

Jana Lorencová, spisovatelka, poslankyně

Jiří Zajíc, majitel lesní školky

Radomír Božek, podnikatel a vynálezce

Jaromír Lán, ekolog, ekonom

Lenka Šoltysová, ekoložka

Dosavadní laureáti a laureátky Ceny Josefa Vavrouška:

2012 – Ivana a Jan Jongepierovi

2011 – Martin Bursík a Pavel Šremer

2010 – Martin Říha

2009 –  Vladimír Buřt a manželé Adri van Westerop (in memoriam) a Raymond Aendekerk (Lucembursko)

2008 – Miroslava Knotková a Antonín Buček

2007 – Ivan Dejmal (in memoriam) a Miroslav Janík

2006 – Karel Hudec a Pavel Franc 2005 – Jan Bouchal (in memoriam), Yvonna Gaillyová 2004 – Bohuslav Blažek (in memoriam), Hana a Jiří Kulichovi

2003 – Svatomír Mlčoch 2002 – Ivan Rynda 2001 – Jan Jeník         2000 – Ĺubica Trubíniová a Aleš Máchal 1999 – Igor Míchal 1998 – Hana Librová

1997 – Eliška Nováková 1996 – Mikuláš Huba a Erazim Kohák

Zdroj: Nadace partnerství, foto (Josef Vavroušek) Nadace Partnerství

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině