I přes deště v předchozích dnech není v Labi stále dostatek vody pro lodní dopravu

27. srpna 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

Labe málo vody červenec 2014

Hladina Labe zůstává i koncem srpna hluboko pod dlouhodobým průměrem. Informuje o tom server novinky.cz., s tím, že doprava na Labi díky tomu buď stojí, nebo lodě plují bez nákladu.

Například v úterý 26. srpna byla hladina řeky v Ústí nad Labem 156 centimetrů při průtoku 108 metrů krychlových za sekundu, přičemž průměrná výška hladiny v srpnu je 208 centimetrů. Hladina řeky by navíc neměla příliš stoupat ani v následujících dnech. Nízký stav vody podle ředitele závodu Dolní Labe Jindřicha Zídka prakticky zastavil vodní dopravu na Labi. „Plavba se stává nerentabilní, protože lodě by nemohly být naloženy,“ dodal Zídek.

Rejdaři tak letos hlavně počítají ztráty. „Je to tím smutnější, že práce by byla, zakázek máme dostatek,“ řekl Lukáš Hradský, vedoucí nákladní dopravy společnosti Evropská vodní doprava. Lodě plují nevytížené a navíc podle něho hrozí jejich poškození.

Současné nízké stavy Labe však podle vodohospodářů ještě nedosahují stavu sucha. To je pro vodočet v Ústí nad Labem stanoveno na 116 centimetrů. Absolutní minima od roku 1937, kdy se s pravidelným měřením začalo, jsou ještě nižší. V srpnu 1947 voda dosahovala do výšky pouze 84 centimetrů a průtok byl 30 metrů krychlových za sekundu.

Zdroj: www.novinky.cz, foto Naše voda – Nina Havlová (Labe ze Střekova)

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy, Voda a naše peněženka