I přes deště je vody v řekách málo

2. září 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Prevence povodní, voda v krajině

déšť - kapky voda květy

Ve srovnání s loňskými vlnami veder se to sice nemusí zdát, ale Česko letos zažilo jedenácté nejteplejší léto za poslední tři dekády. Upozornila na to reportáž ve zpravodajské televizi ČT24.

Zlepšení po deštivém červenci sice přinesl srpen, dny s menším množstvím srážek ale zároveň před podzimem vysušily krajinu, vody je na řadě míst málo a podle aktuálního varování hrozí i požáry. Meteorologické léto skončilo posledním srpnem, což otevírá cestu k první bilanci. Letošní léto se v teplotě zařadilo na jedenáctou příčku za třicet let, a zůstalo tak mírně nad průměrem, byť se – s ohledem na loňské teplotní rekordy – může zdát chladné. Prázdniny roku 2016 tak spíš než dlouhotrvající vedra charakterizovaly prudké výkyvy teplot.

„Od jedenáctého července spadla teplota za čtyři dny o víc než dvaadvacet stupňů Celsia a ochlazení o pět až patnáct stupňů přicházelo prakticky v každém z prázdninových týdnů,“ doplňuje meteoroložka ČT Taťána Míková s tím, že teploty pod hranicí letního dne (25 stupňů) byly sice nejčastější v červnu, i v červenci jich ale stanice naměřily sedm a v srpnu – v případě Prahy – hned třináct. Nižší teploty doprovázel v první polovině léta hojnější déšť. Za červen, červenec a srpen napršelo na českém území od osmdesáti do více než čtyř set milimetrů srážek. Nejsilnější srážky zažila republika v červenci, kdy se jednalo o 146 procent normálu; v srpnu bylo naopak deště poskrovnu, když spadla jen polovina obvyklého množství dešťové vody.

Zdroj: www.ceskatelevize.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství, Statistiky a kauzy