Prémii Otto Wichterleho dostal mladý vědec za výzkum ryb

Aktualizováno 31. května 2016 | Rubrika: Rybářství a rybníkářství

ryby1

Za výzkum ryb, rakovinných buněk, popularizaci básní, nové matematické metody i další počiny dostali mladí vědci prestižní Prémii Otto Wichterleho pro rok 2016. Odborná porota vybrala badatele, kterým není více než 35 let a kteří již v Akademii věd ČR dosáhli špičkových výzkumných výsledků.

Celkem 21 laureátů si rozdělí více než sedm milionů korun. Ocenění převzali od předsedy Akademie věd ČR Jiřího Drahoše v pražské Lannově vile.

Mezi oceněnými je i Tomáš Jůza z Biologického centra, který zkoumá plůdková společenstva ryb ve stojatých vodách. Ta mají zásadní vliv na děje v potravních sítích i na kvalitu vody a určují budoucí vývoj jezer a nádrží. Jůza se specializuje na druhy žijící ve volných vodách, tedy v jezerech, nádržích či mořích. Jejich průzkum je mimořádně náročný, a proto o nich doposud chyběly jakékoliv spolehlivé informace. Jůzovy práce již stačily přispět k poznání v celosvětovém měřítku.

Každý laureát dostane jako odměnu 300.000 korun. „Vyplácíme tuto částku ve třech po sobě jdoucích ročních prémiích. Myslím, že prestiž prémie je minimálně stejně hodnotná jako finance, možná hodnotnější. Jde o ocenění, které je v zahraničí ceněno velmi vysoko,“ řekl ČTK Drahoš, jenž ocenění ve své funkci předal naposledy.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto: NPČS

Související rubriky: Rybářství a rybníkářství