Překvapení: Za ochranu kormoránů lobbují i někteří rybáři

17. února 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Rybářství a rybníkářství

pstruzi  - IMG_5442

Milionové škody způsobené v našich vodách nenasytnými kormorány vadí podle všeho dokonce i ministerstvu životního prostředí. Ministerstvo by se proto, jak zjišťoval portál Naše voda, nebránilo vyškrtnutí kormoránůze seznamu chráněných živočichů.

Pokud by se tak stalo, nebylo by třeba v každém jednotlivém případu žádat o povolení k odstřelu kormoránů, ale bylo by možné regulovat jejich stavy plošně a bez úředního razítka.

Podle všeho by se ministerstvo životního prostředí nebránilo vyškrtnutí kormoránů se seznamu chráněných živočichů hlavně proto, že stát musí díky tomu rybářům kompenzovat vyčíslené škody, které kormoráni způsobují. Ochrana kormoránů navíc nemá logiku za situace, kdy nejde o živočicha, který by byl v ČR původní, a navíc využívá naší zemi jako tranzitní území.

Přestože drtivá většina rybářůby by si zrušení ochrany kormoránů přála, existuje ale podle portálu Naše voda také nemalá skupina rybářů, obvykle vlastníků rybníků, kterým naopak současný stav vyhovuje. Pokud by totiž nebyl kormorán chráněn, ztratí nárok na kompenzaci jím způsobených škod. V postoji k regulaci stavů kormoránů tak volí jako prioritu peníze, navzdory tomu, že kormoráni se výrazně podílí na fatálním úbytku zejména některých druhů našich ryb a fakticky tak snižují biodiverzitu našich vod.

Petr Havel

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka