Přehrady v Pardubickém kraji potřebují investice přes 100 milionů korun

7. září 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

Pařížov - Ivana Goldová - DSCN4359

Povodí Labe chystá rekonstrukce nádrží, které zajistí lepší ovladatelnost vodních děl, prodlouží jejich životnost a také pomohou zvýšit ochranu před povodněmi. Informovalo o tom vysílání Českého rozhlasu – Pardubice.

Rekonstrukci potřebuje Pařížov, Hamerská nádrž, Pastviny i Křižanovice. V Hamrech u Hlinska je problém hlavně bahno a usazeniny. Odbagrovat jich bude potřeba asi třicet tisíc kubíků. Na Pařížově zase dělníci upraví korunu hráze, zajistí poškozené zdi manipulačních věží a namontují větší výpusti. Výměnu spodních výpustí plánuje Povodí Labe i na křižanovické přehradě, tam také chce nechat opravit strojovny a odstranit bahno u vtoku potrubí, které odvádí vodu na Práčov. A ještě Pastviny, tam je zase problém voda, která prosakuje do tělesa hráze a narušuje zdivo.

Nejvíc práce budou míst stavbaři na Pařížově, tam státní podnik odhaduje výdaje na 43 milionů korun. Tato nádrž je druhá nejstarší v Pardubickém kraji, v provozu je už víc než sto let. Rekonstrukce zvýší ochranu obcí na řece Doubravě. „Zvýšením kapacity spodních výpustí a snížením prvního stupně kaskády pod bočním bezpečnostním přelivem bude navýšena bezpečnost vodního díla. Současně bude lépe využíván detenční prostor nádrže, čímž bude zvýšena míra protipovodňové ochrany pod vodním dílem Pařížov,“ dodává mluvčí Povodí Labe Jana Burianová. Zásahy na ostatních přehradách budou stát po dvaceti milionech, celkově tedy předběžný odhad přesahuje částku 100 milionů korun.

Pro možné nové přehrady jsou blokovaná celkem čtyři místa. Je to u Tisové u Vysokého Mýta, u Proseče, u Miřetic na Chrudimsku a také u Běstviny. Je to ale zatím jen rezerva, povodí stavbu žádné z nich nechystá. Nová nádrž by se měla stavět na pomezí Pardubického a Královéhradeckého kraje v Pěčíně a je pravda, že přípravu provázejí poměrně silné protesty.

Zdroj: www.rozhlas.cz, ilustrační foto Naše voda – Ivana Goldová (přehrada Pařížov)

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině