Přehradu v Zátoru lidé chtějí, i když s sebou přinese komplikace

Aktualizováno 27. března 2014 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Přehrady a vodní díla

Povodeň - rybička v ruce - _n

Při vydatnějších deštích je stále některým obyvatelům Zátora  v Moravskoslezském kraji úzko. Podle tamní mutace týdeníku 5plus2 totiž nemohou zapomenout na děsivé záplavy z roku 1997, které zdevastovaly jejich majetek.

Proto podle deníku souhlasí i s poměrně velkými stavebními zásahy v obci, které s sebou výstavba přehrady v příštích měsících přinese. Vedení obce proto připravilo tento týden spolu se zaměstnanci Povodí Odry prezentační akci, které se zúčastnily více než dvě stovky návštěvníků. „Chtěli jsme naše lidi seznámit s tím, co nás čeká. Budou to opravdu významné stavební projekty, které se v rámci protipovodňových opatření budou realizovat a ovlivní život v obci. Musíme to ale přečkat, protože pak budeme před velkou vodou dobře chráněni a povodně nás už neohrozí,“ uvedla starostka obce Salome Sýkorová.

V Zátoru bude zatopena velká část periferní lokality Loučky a upraví se koryto řeky. Dále se odstraní sedm obytných domů a bude nutné asanovat například požární zbrojnici, čističku odpadních vod (ČOV) nebo halu zemědělské firmy Agrozat. Všechny tyto objekty se ale postaví na jiných místech v obci za státní peníze. Zátorští také využijí příležitosti a s výstavbou nové ČOV si nechají vybudovat kanalizaci i tři nové mosty.

Zdroj: 5plus2, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace