V přehradách Povodí Odry je dostatek vody jen do léta 2016

10. prosince 2015 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

Přehrada Šance - sucho

V případě pokračujícího sucha v zimě a na jaře příštího roku vydrží dostatečné zásoby vody v některých nádržích v působnosti státního podniku Povodí Odry jen do léta příštího roku. Informoval o tom dnes na tiskové konferenci Povodí technický ředitel podniku Petr Březina.

Z prezentace, kterou má portál Naše voda k dispozici, vyplývá, že v žádné z přehrad není naplněn celkový zásobní prostor pro akumulaci vody. Zdaleka nejhůř je na tom přehrada Olešná, který byla k 8. prosinci letošního roku naplněna jen z 22,4 procenta a jen za poslední měsíc poklesly zásoby vody v nádrži o 10 procent. Voda v přehradě by tak při stávajícím trendu a zajištění všech účelů, ke kterým je určena, došla již v únoru 2016. V další z nádrží – Žermanicích, která byla k uvedenému datu naplněna z 38,4 procenta, je dostatek vody do června příštího roku, v nádržích Šance, Morávka a Těrlicko je dostatečná zásoba vody do července 2016. Pouze vody v nádržích Slezská Harta a Kružberk je dostatek vody až do roku 2018.

Povodí Odry proto avizuje možná další opatření při omezení odběru vod, pokud se vodní bilance v dotčených přehradách nezlepší. „Výhled srážek na následující měsíc neslibuje zlepšení situace,“ podotýká přitom Březina.

Naše voda, ilustrační foto archiv Naše voda (přehrada Šance)

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině