Přehrada rozděluje občany Heřminov na dva tábory

Aktualizováno 22. září 2013 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Přehrady a vodní díla

IMG_0154

Povodně roku 1997 oživily myšlenku vybudování přehrady v Nových Heřminovech. Stát a Povodí Odry už ovládají na devadesát procent parcel v plánované zátopové zóně, napsal Bruntálský deník.

První neobydlené domy půjdou k zemi ještě letos, ale jinak mohou lidé ve vykoupených domech dál bydlet. Výzvu k vystěhování dostanou až před zahájením stavby. Už mají na svých účtech peníze za vykoupené nemovitosti, aby měli čas si koupit nebo postavit nový domov jinde. Mohou dál žít v Heřminovech, protože většina obce leží mimo záplavovou zónu a obec má k dispozici na třicet stavebních parcel. Přesto přehrada dál budí emoce.

Povodí Odry svolalo na středu setkání s občany, aby je informovalo o přípravách přehrady i dalších protipovodňových opatřeních. Na schůzku přišlo přes padesát obyvatel obce i lidí z okolí, které přehrada neponechává lhostejnými. Proti nim zasedlo, jak výstižně řekl obyvatel Heřminov Jiří Pavelka starší, „sedm statečných“ za Povodí Odry a ministerstvo zemědělství.

V Nových Heřminovech žijí nejen odpůrci a zastánci malé přehrady schválené vládou, ale najdou se dokonce i ti, kterým by nevadila ani zavržená velká varianta, která mohla zaplavit většinu obce.

Zdroj: Deník.cz

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla