Přehrada Pěčín nemá podporu lidí, Senomaty a Šanov ano

Aktualizováno 20. září 2016 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Podnikání s vodou a zákony

zdobnice-u-pecina-raft-cz

K novým přehradám, které plánuje v budoucnosti ministerstvo zemědělství, se obyvatelé dotčených lokalit staví rozdílným způsobem. Situaci monitorovalo vysílání prvního programu České televize (ČT) v pořadu Události v regionech.

Podle ČT se například proti přehradě Pěčín na řece Zdobnici na Rychnovsku organizuje protestní petice.  Také díky tomu, že by voda ze Zdobnice by v případě výstavby zaplavila celkem 25 objektů, z toho 8 trvale obydlených. Jedním z nejhlasitějších odpůrců je obec Zdobnice. Vodní nádrž by měla být dlouhá zhruba pět kilometrů a plánovaná délka hráze je přes 330 metrů. Předpokládané náklady jsou 7 až 11 miliard korun. Podle generálního ředitele Povodí Labe Mariána Šebesty jde nicméně o unikátní profil, přičemž hlavním cílem přehrady je zásobování Hradecka a Pardubicka pitnou vodou. To však již dříve zpochybnilo Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR, podle kterého je naopak pro region klíčové zásobování vodou z Vodárenské soustavy východních Čech, která umožňuje přečerpávání vody mezi jednotlivými regiony.

Další dvě přehrady, které mají vzniknout u Šanova a Senomat ve středních Čechách, tamní obyvatelé naopak vítají. Voda z přehrad by měla pomáhat místním zemědělcům, továrnám i domácnostem v případě, že dlouho nebude pršet. Plocha vodní nádrže v Senomatech bude mít 26 hektarů a vznikne převážně na pravém břehu Kolešovického potoka. V případě Šanova bude nádrž o čtyři hektary menší a vznikne na Rakovnickém potoce. Vzhledem k velikosti ministerstvo zemědělství upozorňuje, že nepůjde o pravé vodní nádrže, ale spíš středně velké rybníky. Právě to je také nejspíš důvodem přijatelnosti projektů pro místní obyvatele.

Zdroj: ČT 1 a Naše voda, ilustrační foto (řeka Zdobnice u Pěčína) raft.cz

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy