Přehrada Landštejn i přes mráz návštěvníky lákala

Aktualizováno 25. března 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Přehrady a vodní díla

VD Horní Bečva

Velký zájem vzbudila v sobotu možnost podívat se do útrob vodního díla Landštejn. Píše o tom Jindřichohradecký deník s tím, že bez ohledu na mrazivé počasí dorazilo na hráz přehrady na 180 lidí.

Státní podnik Povodí Moravy uspořádal v rámci Světového dne vody Den otevřených dveří na několika přehradách a právě vodní nádrž pod zříceninou stejnojmenného hradu byla jednou z těch, kde byla možná prohlídka. Vždy jednou za hodinu hrázný Pavel Hrůza vyrazil se skupinou návštěvníků nejdříve na hráz, kam je normálně vstup zakázaný, aby řekl základní fakta o vodním díle, které slouží jako zásobárna pitné vody pro Novou Bystřici, Slavonice, Dačice a přilehlé obce. Nezapomněl zdůraznit, že přehrada má druhou nejlepší vodu v povodí, což je dáno mimo jiné zalesněným terénem v okolí a minimální zástavbou.

Přehrada se stavěla v letech 1971 až 1973. „V lednu 1974 se uzavřely výpustě. Nádrž se začala postupně plnit a po ukončení řady měření během první poloviny roku 1976 hladina dosahovala k přelivu,“ vysvětlil na úvod a přidal ještě další čísla, ke kterým patří objem nádrže – 3,2 milionu kubíků vody a 40 hektarů vodní plochy.

Pak se již výprava vydala do štoly, která je celkem 357 metrů dlouhá a vede napříč hrází. Jedna zastávka byla i u věžového objektu, kde se odehrává veškerá manipulace s vodou. Chodba pokračuje na druhý konec hráze, kudy se výprava zase dostala na povrch. Přístup do věžového objektu je možný i po ocelové lávce z koruny hráze. V samotné štole bylo poměrně dost vlhko, ale jak poznamenal hrázný Hrůza, teplota je zde konstantní od 4 do 10 ° Celsia.

Obsluha přehrady pravidelně třikrát týdně celou chodbou prochází a kontroluje všechny uzávěry a měřicí zařízení, které dávají informace o výšce hladiny, tlaku a podobně. Hodně lidí si spojuje povolání hrázného s idylkou, jako tomu bylo v televizním seriálu Velké Sedlo. „Představy jsou to ale dost zkreslené, vedle kontrolní činnosti se také staráme o údržbu pozemků a drobné opravy,“ říká s úsměvem hrázný.

Zdroj: Jindřichohradecký deník, ilustrační foto z letošního Dne otevřených dveří na přehradě Horní Bečva

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině