Přehrada Hracholusky se otevřela na Světový den vody veřejnosti

Aktualizováno 23. března 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Hracholusky loď

Jednou z mnoha akcí na počest Světového dne vody bylo zpřístupnění obvykle uzavřených prostor přehrady Hracholusky na řece Mži patřící mezi díla obhospodařovaná státní podnikem Povodí Vltavy. Příležitost využila i redakce portálu Naše voda. Foto – klikni zde!

Současná podoba přehrady Hracholusky byla uvedena do trvalého provozu v roce 1964, zejména jako zásobárna vody pro okolní průmyslové a zemědělské podniky a kvůli snížení účinků povodní. Bezprostřední okolí přehrady je využíváno jako oblíbená rekreační destinace, břehy jsou poseté množstvím chat, chalup a penziónů nabízející nejen obyvatelům Plzeňska nevšední turistické zážitky. V době plné turistické sezóny navíc mohou návštěvníci Hracholusk využít pravidelných projížděk po hladině prostřednictvím rekreační lodě (na doprovodném foto), tuto možnost ale účastníci Dne otevřených dveří neměli – lodí je možno brázdit plochu nádrže každoročně až od května.

Nádrž se rozkládá na ploše 489,62 hektaru a její celkový objem činí 56,65 milionu kubíků. Hráz přehrady je 270 metrů dlouhá, její výška nade dnem je pak 26,5 metru. Právě procházka po hrázi, návštěva injekční štoly a možnost prohlédnout si z bezprostřední blízkosti korunový bezpečnostní přeliv patřily mezi atrakce oslav Světového dne vody.

Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství