Přehrada v Bánově je poloprázdná kvůli odčerpávání vody

Aktualizováno 28. srpna 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Přehrady a vodní díla

ilustrační foto

Při okrajích přehrady místo vodní hladiny hliněná pláž a na ní povalující se uhynulé škeble. Takový obrázek se naskytne rybářům či rekreantům, kteří si přijedou odpočinout k vodní nádrži Ordějov u Bánova na Uherskobrodsku.

Informuje o tom Deník.cz

Podle něj to je důsledek odčerpávání vody pro zavlažování plodin. Na šestnáctihektarové ploše kvůli tomu klesla hladina o více než metr. „Když jsem před několika dny přijel na ryby, byl jsem doslova v šoku. Je pravdou, že nádrž byla v roce 1971 postavena za účelem zavlažování, ale za těch čtyřicet let nepamatuji takovou devastaci. Vždy se odpouštělo s rozumem a ohledem na živočišnou říši, nedrancovalo se,“ neskrývá své rozhořčení v Deníku pravidelný návštěvník vodního díla Oldřich Kopunec.

Uherskobrodská místní organizace Moravského rybářského svazu do přehrady pravidelně vysazuje ryby, dá se zde ulovit vše od cejna až po sumce. Ani jednomu druhu vypuštění takového množství
 vody nesvědčí. „Ovlivňuje to chování ryb a celý cyklus života v nádrži, určitě poklesnou úlovky. Na mělčině je vidět a i cítit, že slávky a škeble se nestačily při rychlém odpouštění vody stáhnout a uhynuly,“ okomentoval důsledky úbytku vody v přehradě předseda uherskobrodských rybářů František Šustek.

Zdroj: Deník.cz

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství