Tip na přednášku: Rybníky a jejich funkce v krajině

Aktualizováno 18. května 2015 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Rybářství a rybníkářství

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na úterní přednášce z cyklu Akademických půlhodinek si přijdou na své zejména rybáři a všichni, kdo se zajímají o jihočeské rybníky. O akci informovala Daniela Procházková z Biologického centra AV ČR.

Jak a proč vznikaly? Dokáží zadržet povodně? Jaká je skladba jejich ryb? Jak se rybníky v souvislosti s hospodařením mění a co můžeme čekat v budoucnosti? Na tyto otázky odpoví docent Josef Matěna, hydrobiolog z Biologického centra Akademie věd ČR, který se zaměřuje především na potravní biologii ryb a na organismy žijící na dně rybníků.

Přednáška s názvem Rybníky a jejich funkce v krajině je určena pro širokou veřejnost a koná se zítra, tj. v úterý 19.5., od 15 hodin ve studentském kostele v ulici Karla IV. 22 v Českých Budějovicích. Akademické půlhodinky pořádají Jihočeská univerzita a Biologické centrum AV ČR. Vstup je zdarma.

Anotace přednášky

  1. 5. Josef Matěna: Rybníky a jejich funkce v naší krajině

Rybníky jsou již po staletí součástí naší kulturní krajiny, kterou v některých oblastech významně změnily. Jejich funkce zdaleka není jen produkce ryb, jsou využívány víceúčelově, např. pro zadržování vod v krajině (protipovodňová ochrana). Jak se vyvíjelo hospodaření na rybnících od středověku do současnosti a co můžeme očekávat v blízké budoucnosti? Tyto a podobné otázky budou diskutovány v přednášce.

Doc. RNDr. Josef Matěna, CSc., je vědeckým pracovníkem Hydrobiologického ústavu Biologického centra AV ČR se zaměřením na potravní biologii ryb a ekologii bentosu. Má desetiletou praxi v oboru rybářství – chovu ryb v rybnících a nadále je v těsném kontaktu s rybářským výzkumem na Fakultě rybářství a ochrany vod JU jako člen vědecké rady a oborové rady DSP této fakulty.

Naše voda

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství