Pražští hygienici nedoporučují koupání v Hostivaři a Šeberáku

16. července 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace

seber

Pražská hygienická stanice nedoporučuje citlivějším lidem koupání v rybníku Šeberák a v Hostivařské přehradě. Důvodem jsou přemnožené sinice. Viditelně zhoršená kvalita vody je rovněž v nádrži Džbán a rybníku Motol, ale ke koupání je vhodná. Ve zbylých dvou pražských koupalištích, kde se měření provádějí, je voda v pořádku. Vyplývá to z aktuálních výsledků, které hygienici zveřejnili na webových stránkách. Hygienici hodnotí kvalitu vody na stupnici od jedné do pěti.

Voda v Hostivaři a Šeberáku může znamenat zdravotní riziko pro citlivé jedince, mezi které podle hygieniků patří děti, alergici a těhotné ženy. Koupaliště na Šeberáku letos dostalo špatnou známku při všech dosavadních měřeních, dlouhodobě zhoršená je i voda v Hostivaři. Podle stupně citlivosti se u lidí při koupání mohou objevit různě vážné alergické reakce včetně vyrážky, zarudlých očí, rýmy a dýchacích obtíží.

Mírně zhoršená je voda i v koupališti Džbán a v motolském rybníku, kde je patrné zakalení. Nemělo by však znamenat žádná zdravotní rizika, takže koupat se tam lidé mohou. Zcela bez problémů je voda v koupalištích v biotopu v Radotíně a v betonové nádrži v Divoké Šárce.

Mimo provoz je koupaliště na Lhotce v Praze 4. Tamní radnice chystá jeho rekonstrukci, která by měla začít po letošní sezoně. Příští rok by se areál mohl otevřít návštěvníkům.

Zdroj: ČTK, šeberák, foto:wikimedia commons, Packa – Vlastní dílo

Související rubriky: Čistota vody a rekreace