V pražských domácnostech proběhne denně přes milion sprchování

30. listopadu 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

voda-drez-odpad-odpadni-vody-img_8118

Sprchování a mytí nádobí je nejčastější forma využití vody v pražských domácnostech. Vyplývá to z výsledků šetření návyků Pražanů spojených se spotřebou vody, které v říjnu letošního roku zmapovala agentura IBRS.

Šetření mimo jiné ukázalo, že v pražských domácnostech proběhne každý den 1 135 000 osprchování, 870 000 umytí nádobí ve dřezu a 215 000 praní v pračce. Nádobí se přitom myje v pražských domácnostech přibližně dvakrát denně – v dřezu 1,5 x denně a v myčce obden. K mytí nádobí ve dřezu se nejčastěji uchylují starší lidé, menší domácnosti (tedy jednočlenné či dvoučlenné) a lidé bydlící v bytě. Myčku, kterou vlastní 49 % respondentů, naopak nejvíce používají mladší lidé a lidé žijící ve větších domácnostech nebo rodinných domech. Pračka se v pražských domácnostech spouští průměrně 2-3 krát týdně, stejně často lidé vytírají podlahy a zalévají květiny. Co se týče osobní hygieny, průměrně se Pražané sprchují jedenkrát denně a jedenkrát týdně se koupou ve vaně.

A jaká jsou nejčastější úsporná opatření v pražských domácnostech? Z průzkumu plyne, že 90 % dotazovaných používá pákové vodovodní baterie, 68 % pravidelně kontroluje těsnění vodovodních kohoutků a stejné procento zavírá při mydlení rukou a čištění zubů vodu. Dále lidé šetří vodu tím, že zapínají myčku nebo pračku, až když jsou plné (67 %), používají WC STOP (58 %) nebo myjí nádobí v napuštěném dřezu (44 %).

Celkem 85 % Pražanů pravidelně pije vodu z kohoutku.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace