Pražské vodárenské věže: Novomlýnská vodárenská nádrž

3. října 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Vodovody a kanalizace

vodárenská věž - NOVOMLYNSKA

Tuto barokní šestipatrovou vodárenskou věž nalezneme v Praze 1, v ulici Novomlýnská, kousek od Štefánikova mostu. Jak přitom uvádí facebooková verze portálu Naše voda, věž zásobovala vodou dolní část Nového města pražského.

Jak bylo u vodárenských věží zvykem, byla postavena roku 1484 ze dřeva. V roce 1536 ovšem podlehla požáru při rozmrazování potrubí ohněm. V roce 1582 byla znovu postavena a opět nově vybudována (zřejmě po opětovném vyhoření). V roce 1602 až 1606 byla poprvé místo dřevěné postavena věž kamenná, a to v renezančním slohu. Velmi výstavnou, osmipatrovou budovu v nejvyšším patře zdobila vyhlídka. Na každé straně měla tři okna, prostor mezi okny zdobily malby českých panovníků. V roce 1655 severní část této věže, stojící na kraji Vltavy, částečně strhla povodeň. V roce 1658 byla věž znovu dostavena s využitím stojící poničené části do dnešní podoby. Střecha stanového typu zdobí věž dodnes. V roce 1877 přestala sloužit původnímu vodárenskému provozu, přilehlá vodárna sloužila ale až do roku 1910. Dříve stála věž těsně u vody, ale v důsledku regulace vodního toku Vltavy v 19. a 20. století stojí nyní 100 metrů od břehu.

V roce 2014 by měla započít stavba budovy zvané Novomlýnská brána, která by měla stát v těsné blízkosti této věže. Plášť nové budovy by měl být z perforovaného plechu v barvě mědi a měl by údajně zapadat do historické zástavby. Má sloužit jako polyfunkční objekt s obchody, kancelářemi, parkovacími místy a případně několika bytovými jednotkami. V nákresech této budovy je vidět její předimenzování vůči okolí, převyšuje okolní domy a vodárenská věž vedle ní zapadá. Aktuální informací v této souvislosti je,že ministerstvo kultury rozhodlo o zákazu zbourání domu, na jehož místě by měl nový objekt vyrůst. Věc je v jednání, majitel domu a investor, společnost Brobosu Properties, podala k tomuto rozhodnutí rozklad.

Facebook Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace