Pražské břehy Vltavy čeká proměna

Aktualizováno 4. února 2014 | Rubrika: Přehrady a vodní díla , Prevence povodní, voda v krajině

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rada hlavního města Prahy dnes schválila dokument, který městu umožní změnit vltavské břehy v celoměstský významný veřejný prostor. Oznámilo to tiskové oddělení pražského magistrátu.

Končí tak stav, kdy jdou dílčí investice města a jednotlivých soukromníků často proti sobě. Koncepce vznikla na Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha).

„Chceme, aby obyvatelé Prahy i turisté měli možnost kvalitně trávit volný čas po celé délce řeky. Zároveň je důležité, aby břehy nabízely různorodé možnosti využití od klidových a rekreačních zón až po živé oblasti s bohatým kulturním programem,“ uvádí primátor Tomáš Hudeček. Materiál nabízí městským částem, podnikatelům i neziskovým organizacím náměty, které bude třeba rozpracovat do podoby konkrétních architektonických návrhů. „Koncepce je výzvou ke spolupráci různých aktérů, kterou bude město moderovat,“ dodává primátor Hudeček.

Vltavské břehy a jejich nejbližší okolí jsou totiž jednou z nejcennějších oblastí ve městě. Přestože většinu těchto prostranství Praha vlastní, neměla doposud zpracovanou strategii, jak je využívat, upravovat a rozvíjet. Důsledkem bylo, že na jedné straně řada míst ležela ladem, na straně druhé bylo mnoho cenných míst různými způsoby privatizováno či neadekvátně využíváno. Přitom v řadě evropských měst dochází zejména v poslední době k rozsáhlým revitalizacím a úpravám břehů řeky na pobytový veřejný prostor, které obyvatelé těchto měst hodnotí velmi pozitivně.

„Město si konečně uvědomilo hodnotu prostoru řeky a také svojí zodpovědnost, jako majitele a správce, za jeho využití, uchování a rozvíjení,“ uvedla architekta Pavla Melková, vedoucí Kanceláře veřejného prostoru IPR Praha, kde koncepce na žádost města vznikla. Koncepce mimo jiné také navrhuje zřízení městského správce nábřeží, který by její dodržování a realizaci koordinoval.

 

 

Související rubriky: Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině