V Praze proběhl pátý ročník slavností NAVALIS

16. května 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

slavnosti navalis 92

Pod záštitou předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, kardinála Dominika Duky a primátory Prahy Bohuslava Svobody proběhl včera v Praze v pořadí 5. ročník svatojánských slavností NAVALIS.

Informuje o tom server navalis.cz. Uvedené slavnosti jsou oslavou nejznámějšího českého světce a „Pražana“ sv. Jana Nepomuckého, patrona všech lidí od vody. Konají se vždy v předvečer jeho svátku – 15. května. V barokní době patřila tato slavnost k největším a nejvelkolepějším oslavám. Sjížděli se na ni poutníci ze všech koutů země, aby uctili památku sv. Jana Nepomuckého, ale také aby vyslechli hudbu provozovanou z vodní hladiny Vltavy a zhlédli ohňové show. K vidění bylo velké množství atrakcí.

Na tradici barokních slavností se navázalo v roce 2009 obnovenými Svatojánskými slavnostmi. Od té doby byly slavnosti každý rok a mají již svůj pevný scénář – slavnostní mši v katedrále sv. Víta, procesí od katedrály přes Karlův most na Křižovnické náměstí a barokní koncert na vodní hladině zakončený ohňostrojem. Každý ročník pak bývá doplněn o další speciální akce – koncerty, nešpory, gondoliéry, regaty dračích lodí a mnohé další.

Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě