V Praze přibude až šest kompostáren na bioodpad

Aktualizováno 18. ledna 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

bioodpad děti - IMG_8096

V Praze by mělo v budoucnu fungovat až šest kompostáren, které budou zpracovávat bioodpad. Stát by měly na okrajích metropole tak, aby mohly pohodlně zpracovávat odpad z celého města, uvedlo zpravodajství ČTK.

Záměr ale naráží na odpor místních radnic, které se provozu obávají. „Kompostárny jsou velmi užitečná zařízení. Chceme zpracovávat zbytky zeleně z údržby městských částí i biologický odpad z domácností tak, aby kvalitní organická hmota nekončila ve spalovně nebo na skládkách, když se může v podobě kompostu vracet do půdy,“ uvedla radní Jana Plamínková.

Na jaře se otevře nová slivenecká kompostárna. Projekt za více než 11 milionů korun připravoval magistrát od roku 2010. Další provoz by mohl být v Praze 14. „Půjde o systém regionálních kompostáren. Hledáme intenzivně další místa, jde to ale dost těžko, protože městské části se brání,“ doplnila radní. Posečená tráva, listí nebo štěpka se zpracovává tlením, lidmi obávaný zápach podle radní nehrozí. Praha zároveň do budoucna zvažuje zahrnout bioodpad do systému tříděného odpadu, podobně jako tomu je třeba u plastů nebo papíru. V současnosti si lidé mohou pořídit vlastní hnědé popelnice, za které si ale připlácí. Povinnost kompostovat část odpadů vyplývá městům ze zákona.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka