V Praze a okolí způsobil vydatný déšť problémy

Aktualizováno 29. června 2017 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

potokkkkk

Z preventivních důvodů vyhlásil Český hydrometeorologický ústav ve čtvrtek před polednem pro území hl. m. Prahy povodňovou pohotovost s platností do pátečního rána. Extrémní dešťové srážky způsobily řadu lokálních problémů – zejména v jihozápadní části města. Uvedl to magistrát ve své zprávě.

Nejkritičtější situace byla v Praze 16 – Radotíně, kde v jednom místě povrchová voda ohrozila dopravu a také několik domů natolik, že byla připravena evakuace tamních obyvatel, k čemuž naštěstí díky poklesu srážek nedošlo.

„Operační středisko hlavního města situaci ohledně vody sleduje, s Pražany komunikujeme na sociálních sítích a informujeme je o aktuální situaci mj. na bezpečnostním portále města. Na nejvíce zasažená místa jsem se jela podívat a věřím, i díky prognózám, že není důvod k obavám, srážek by mělo ubývat,“ prohlašovala pražská primátorka Adriana Krnáčová.

V postižených místech zasahovali od rána pražští hasiči – především čerpali vodu ze zatopených sklepů, odklízeli spadané větve a zabezpečují podmáčené stromy – z pražských parků je to především Stromovka a Letenské sady, kam by veřejnost právě kvůli riziku padajících větví a stromů neměla chodit.

Pražské potoky měly zvýšené hladiny, na Botiči ve stanici Praha – Nusle došlo před polednem dočasně k překročení 1. stupně povodňové aktivity. Postupně se zmírňováním srážek hladiny klesají. Výjimkou je Litovicko-Šárecký potok, do nějž Lesy hl. m. Prahy upouštějí vodu z nádrže Jiviny z důvodu regulace hladiny.

Zdroj: praha.eu, foto: praha.eu

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině