V Praze 4 se přemnožila ve vodě zdraví nebezpečná bakterie

30. června 2016 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

Legionella wikipedie

Na dalším místě v Praze se ve vodě přemnožila zdraví nebezpečná bakterie legionella. Upozorňuje na to zpravodajství ČTK s tím, že legionella se objevila zhruba ve 30 domech v ulicích Dvorecká, Jeremenkova a Na Zvoničce v Praze 4.

Na svém webu o tom také informovala Hygienická stanice hlavního města Prahy. Problémy s legionellou byly letos už v Praze 9 na Proseku, v Letňanech nebo na Černém Mostě. Hygienici doporučují v potenciálně zasažených objektech, tedy ve všech budovách zásobených vodou z výměníkové stanice VS 21 Jeremenkova, preventivně omezit sprchování hlavy a obličeje teplou vodou, a to do doby prokazatelného odstranění bakterie. Před použitím by lidé měli vodu odtáčet, žádoucí je i vyčistit, případně vydezinfikovat sprchové hlavice a kohoutky.

Bakterie legionella může způsobit zdravotní komplikace včetně těžkého zápalu plic. Ohroženou skupinou jsou lidé s oslabenou imunitou a starší osoby, děti ohroženou skupinou nejsou. Legionella se obvykle množí ve špatně konstruovaných nebo nedostatečně udržovaných rozvodech teplé vody. Na rozdíl od běžných vodních mikroorganismů se dokáže množit i při teplotě 45 stupňů Celsia a přežívá i teplotu 60 stupňů.

Bližší informace k bakterii a preventivním opatřením zveřejnili pražští hygienici na svém webu. Lidem také doporučují sledovat aktuální informace na stránkách hygienické stanice.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto wikipedia

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Vodovody a kanalizace