U pramene Labe můžete o víkendu potkat strážce na koních

20. června 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

koně KRNAP - _MG_9143

Strážní služba Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) vyjede letos poprvé na koních tuto sobotu 21. do oblasti Labské louky a Pramene Labe. Informoval o tom mluvčí KRNAP Radek Drahný.

„Úvahy o výkonu strážní služby na koních vzešly z dřívějšího sepětí horalů s koňmi, které ve větším měřítku končilo před necelým půl stoletím. Správa KRNAP dosud využívá koňskou sílu k přibližování dříví z málo přístupných oblastí. Strážce na koni je tedy jen jednou z dalších možností, jak oslovit návštěvníky hor,“ říká ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka. Správa KRNAP spolupracuje s Horskou farmou Hucul na Janově Hoře, která nám k tomuto účelu koně pronajímá.

Výkon strážní služby na koních se i letos bude odehrávat na dvou lokalitách – v západních Krkonoších na trase Janova Hora – Rovinka – Horní Mísečky – Vrbatova bouda – pramen Labe a ve východních Krkonoších na trase Rennerovky – bufet Na rozcestí – Výrovka. Do služby vždy vyráží dvojice strážců, kteří absolvovali jezdecký výcvik.

V letošním roce strážci absolvují v sedle koně víc než dvě desítky služeb. Poprvé vyrazí tuto sobotu 21. června. V dopoledních hodinách na strážce na koních návštěvníci narazí v okolí Labské louky a Pramene Labe.

Naše voda, foto: KRNAP

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla