Praha prozkoumá, zda by jí v krizi fungovaly úpravny vod

12. září 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Vodovody a kanalizace

cisticka-detail

Pražský magistrát chce zjistit, jak mu funguje systém nouzového zásobování pitnou vodou. Během třídenního cvičení v Modřanech, které začne dnes, vyzkouší její zaměstnanci společně s hasiči mobilní úpravny vod. Ty vytvářejí ze surové nepitné vody vodu pitnou.

Odborní pracovníci by měli ověřit využitelnost dvou úpraven, které dodá Správa státních hmotných rezerv. Navíc je vyčistí. Kromě úpraven vod bude na místě také elektrocentrála nebo autocisterna na pitnou vodu.

Vzorky upravené i surové vody se následně zašlou na rozbor, aby se zjistilo, zda by v případě krize byla upravená voda doopravdy pitná.

Kromě toho dobrovolní hasiči i zaměstnanci starající se o vodovody a kanalizace absolvují školení. Během něj zjistí, co by se při krizových situacích mělo dělat. „V neposlední řadě je smyslem školení také možné snížení finančních nákladů v případě použití mobilních úpraven v době krizové situace,“ řekla mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková.

V Modřanech nakonec proškolení pracovníci získají certifikát pro odbornou obsluhu mobilní úpravny vody.

Podobná cvičení za sebou mají již lidé v Královéhradecké, Plzeňském, Jihočeském, Moravskoslezském, Karlovarském a Libereckém kraji a také v Kraji Vysočina.

Zdroj: ČTK

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace