Praha nechá vypracovat studii protipovodňových opatření Botiče

13. června 2018 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

bot

Praha nechá vypracovat studii protipovodňových opatření na povodí Botiče. Analýzy a terénní průzkum mají najít kritická místa při rozvodnění toku. Město za studii zaplatí 5,86 milionu korun. Vyplývá to z materiálu, který schválili radní hlavního města.

Studie má navrhnout přírodě blízká protipovodňová opatření a opatření na zlepšení ekologického stavu toku. Po vypracování studie se zhodnotí, zda lze navržená opatření realizovat. Podklady mají také posloužit pro další územní rozvoj v okolí Botiče.

Botič je největším z pražských potoků, které se vlévají do Vltavy. Při povodních v roce 2013 voda z něj zaplavila Hostivař a Záběhlice. Podle radnic na toku potoka situaci zhoršilo především rychlé vypouštění Hostivařské přehrady, podle správce toku byly důvodem vydatné deště a rychlý přítok vody do přehrady.

Praha chce zajistit její vyšší ochranu. Připravila proto stavbu bezpečnostního přelivu, který ochrání zemní sypanou hráz před případným větším poškozením, které by nastalo při přelití hráze. Podle míry ohrožení povodní patří hostivařská nádrž do druhé nejhorší kategorie ze čtyř. Znamená to, že musí odolat 10.000leté povodni. Od povodní v roce 2013 byl zvýšen počet hrázných z jednoho na čtyři, aby byl zajištěn nepřetržitý dohled nad přehradou.

Zdroj: ČTK, foto: wikimedia commons, ŠJů

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině