Praha chce zvýšit plochy upravené zeleně

7. srpna 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

rosa - louka - IMG_0247

Hlavní město chce postupně rozšiřovat zelené plochy, ať už v podobě nových lesů, nebo parkové zeleně. Připomíná to pražská mutace deníku Mladá fronta DNES.

Praha patří mezi nejzelenější evropské metropole, podle urbanistů z Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy však trpí nedostatkem udržované zeleně. Velkou část totiž tvoří takzvaná městská džungle, tedy nevyužité plochy zarostlé křovisky a plevelem. Nyní vzniká jeden nový les a připravovaný územní plán počítá s kultivací neupravených a nevyužitých ploch zeleně a se vznikem více než dvou stovek nových parků.

Lesy, parky či zahrady tvoří nyní zhruba pětinu rozlohy Prahy, v posledních letech magistrát založil dva nové parky a zalesnil 42,4 hektaru původně zemědělské půdy. Podle plánu, který by měl být hotový v roce 2022, by se měla zkultivovat zeleň v lokalitě Trojmezí, u meandru Vltavy v Holešovicích či na Bohdalci. Na části plánované nové zeleně už se pracuje. Magistrát zatravnil Dívčí hrady a na podzim tam vysadí další zeleň, kde se budou pást koně Převalského z trojské zoo. Další menší parky vznikly především v Praze 9 z iniciativy radnice městské části.

I lesy hodlá město dále rozšiřovat. Součástí letošních jarních výsadeb bylo založení nového lesa V Panenkách mezi Běchovicemi a Koloději. Loni začali lesníci u Dubče vysazovat další nový les s názvem Robotka a v příštích letech mají začít růst lesy Arborka a Na Musile. Za poslední dobu vznikly lesy U remízku, Blatov a Třešňovka.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – Praha, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství