Pozor, zvlhčené ubrousky ucpávají kanalizační potrubí

1. dubna 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

ubrousky - profimedia-0213025855

Zvlhčené ubrousky jsou požehnáním intimní hygieny dětí i dospělých, jak ale upozornil španělský deník El Paris, stávají se prokletím v okamžiku, kdy je spláchnete do odpadové mísy. Podle ředitelky komunikace společnosti Veolia ČR Marcely Dvořákové je to problém i v ČR.

Přízrak zvlčených ubrousků – tak fenomén vždy klidní španělští novináři skutečně nazvali – zaútočil naposledy v Seville v tradiční čtvrti La Macarena. Nebudeme chodit okolo horké kaše: ubrousky mají nepěknou tendenci ucpat potrubí a následně jeho obsahem zaplavit dvory i ulice. Španělé tvrdí, že firmy specializované na čištění kanalizace musely v poslední době kromě andaluské metropole zasahovat také v Madridu, Bilbau, Marbelle nebo Huelvě.

„Je to ale globální problém,“ myslí si manažer městských kanalizací z Valencie Josep Lluis Henarejos. V New Yorku prý utratili v posledních pěti letech za odstranění škod přibližně 18 milionů dolarů. V Evropě organizace EurEau, která sdružuje vodárenské a kanalizační společnosti vod z 27 států, ve své pět měsíců staré zprávě tvrdí, že ubrousky v odpadech působí škody odhadem za miliardu eur ročně. Zmíněná zpráva se jmenuje: „Záchod není popelnice!“

Ubrousky nepáchají škody jenom v potrubí, končí také v moři nebo v řekách, kde je pak rybáři uloví místo ryb. „Nesmíme si myslet, že odpadová mísa je černá díra, v níž všechno prostě a jednoduše zmizí,“ nabádá pracovník městských čističek a kanalizací v Bilbau González Canal. Jeho firma problém poprvé zaregistrovala v roce 2009 a vysvětluje ho tak, že nesešívané vrstvy ubrousků se v potrubí od sebe oddělí a vznikne z nich neprostupný chumel papíru.

Naše voda podle zahraničních zdrojů, foto Profimedia

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace